Jūrskolas audzēkņi atgriezušies no Erasmus+ prakses Kiprā
17.05.2022.
Erasmus+
Projekts 2019-1-LV01-KA102-060212
Erasmus+
Projekts 2019-1-LV01-KA102-060212
13
Liepājas Jūrniecības koledžas (LJK) Jūrskolas otrā un trešā kursa audzēkņi atgriezušies no Erasmus+ prakses, kas no 23.03.2022. – 12.04.2022. norisinājās Kiprā, kur, kā paši stāsta, aizvadījuši savas dzīves interesantākos mirkļus gan mācoties un veicot prakses uzdevumus, gan brīvajā laikā dodoties ekskursijās un iepazīstot šo dienvidu zemi.
No 14 kandidātiem, kas pieteicās Erasmus+ projektam, ņemot vērā sekmes mācībās un angļu valodas zināšanas, tika izvirzīti 8 dalībnieki. Praktiskajās mācībās piedalījās topošie kuģu stūrmaņi Linda Melānija Strautiņa, Karina Goldmane, Iļja Belovincevs, Kirils Ivanovs, Demirs Safins, Kristians Grīnītis, Jegors Volodko un topošais kuģu mehāniķis Ņikita Ivanovs, Grupas kurators Kiprā bija LJK darbinieks Pāvels Sereda. Projekta dalībniekiem tika segti ceļa un vietējā transporta izdevumi, iegādāta apdrošināšana, segtas izmitināšanas izmaksas, projekta finansējuma robežās - izmaksāta arī dienas nauda.
Topošie jūrniecības speciālisti trīs nedēļu praksi Erasmus+ projekta (Nr. 2019-1-LV01-KA102-060212) “LJK starptautisko sadarbības tīklu paplašināšana un kompetenču pilnveide” (Growing international cooperation networks and competences of LMC) ietvaros aizvadīja uz kruīza kompānijas Relax Cruises katamarāniem/prāmju tipa kuģiem, kas veic izbraukumus jūrā no Limasolas ostas uz dažādām apskates vietām Kiprā. Mobilitātes uzņemošā iestāde un organizators: SHIPCON LIMASSOL LIMITED (Kipra, Limasola, www.shipcon.eu.com).
Audzēkņi, kuri apgūst kuģu vadīšanu, praktizējās uz kuģa tiltiņa un apguva zināšanas par kuģa uzbūvi, tā vadīšanu, manevrēšanu, drošības ierīču pielietošanu, vilkšanu un noenkurošanos, pietauvošanos, radiosakaru un tehnisko ierīču ekspluatācijas nodrošināšanu, kuģa tīrīšanu, kā arī pildīja navigācijas sardzes un citus pienākumus. Bet tie, kuri apgūst kuģu mehāniķa profesiju, strādāja kuģa mašīntelpā, kur iepazina dažādu mehānismu uzbūvi, to darbību, kā pielietot drošības ierīces, kā veikt degvielas uzpildi, kā arī apguva kuģa tīrīšanas, kuģa mašīnu, mehānismu un sistēmu tehniskās apkalpošanas un remonta veikšanas iemaņas, pildīja mašīntelpas sardzes un citus pienākumus. Nepieciešamības gadījumā LJK audzēkņi asistēja kuģa pasažieru apkalpes personālam.
Pēc atgriešanās jaunieši dalījās iespaidos par pieredzēto. Topošā kuģa stūrmane Linda Melānija Strautiņa pastāstīja, ka viņu ļoti vilinājusi iespēja iegūt pirmo ar jūrniecību saistītu praktisko pieredzi: “Manuprāt, aizbraukt uz citu valsti, padzīvot tur un iegūt jaunu pieredzi ir vienreizēja iespēja, kas noteikti bija jāpamēģina,“ pauž jauniete. Mobilitātes laikā visinteresantākais viņai šķitis doties izbraucienā jūrā kopā ar viesiem, jo varējusi asistēt kapteinim, vadīt katamarānu un vērot pietauvošanos. Vērtējot ieguvumus, jauniete uzsver, ka mobilitāte viņai ļāvusi labāk apzināties savus nākotnes plānus, kuri pirms brauciena vēl neesot bijuši gluži skaidri. Kā ieguvumu jauniete uzskata arī uzlabotās angļu valodas prasmes. “Trīs nedēļu laikā, sarunājoties tikai angļu valodā, ir jūtami uzlabojušās manas angļu valodas zināšanas. Esmu iemācījusies arī būt patstāvīgāka, sadarboties un komunicēt ar komandas biedriem,“ uzsver Linda Melānija. Kā vienu no spilgtākajiem iespaidiem jauniete min izbraucienu ar burukuģi. “Ar burāšanu iepazinos pirmo reizi - ieguvu zināšanas par to kā uzvilkt buras un kā pareizi kuģot ar vēja palīdzību. Spilgti palikusi atmiņā mobilitātes pēdējā diena, kad kapteinis mācīja apieties ar signālraķetēm. Ļoti patika arī ekskursijas. Tās ļāva labāk iepazīt Kipru un izbaudīt silto klimatu, dabu un apkārtējo vidi. Bija pārsteidzoši skaisti skati, pludmales, jūras alas, kalni, ūdenskritums un vēl daudz interesantu vietu,” iespaidos dalās Linda Melānija un aicina ikvienu nebaidīties un apsvērt iespēju piedalīties kādā no Erasmus+ piedāvātajām mobilitātēm. “Tā kā šis bija mans otrais brauciens, tad droši varu apgalvot, ka piesakoties Erasmus+ mobilitātei ne mirkli nenožēlosiet. Vēlos uzsvērt, ka Erasmus+ mobilitāte dod ne vien pieredzi un zināšanas par profesiju, bet arī iespēju ceļot un iepazīt kādas valsts kultūru, tradīcijas, vēsturi.”
Ņikita Ivanovs, kurš izvēlējies kuģu mehāniķa profesiju, stāsta, ka par iespēju piedalīties Erasmus+ mobilitātē Kiprā esot uzzinājis no klases audzinātājas. Arī citi studenti, kuri jau iepriekš esot piedalījušies Erasmus+ praksē, ieteikuši pieteikties. “Atbraucot no prakses, es varu teikt, ka nenožēloju šo lēmumu,” savas domas neslēpj Ņikita. “Tā bija jauna, interesanta un noderīga pieredze. Sākumā mēs krāsojām katamarānu, mācījāmies lietot ugunsdzēsības aparātu. Pēc tam ar katamarānu devāmies izbraucienā jūrā, kur varējām vērot un piedalīties darbā uz kapteiņa tiltiņa.” Puisis stāsta, ka prakses laikā bijusi iespēja burāt ar jahtu. “Buru pacelšana un piedalīšanās jahtas pietauvošanas procesā atstāja lielu iespaidu, kas paliks atmiņā,” teic puisis. “Bet visvairāk man patika, ka darba gaitā mums vienmēr visu skaidroja kā pareizi darīt, kāpēc ir jādara šādi, nevis citādi utt., tā mēs uzzinājām daudz jauna,” uzsver Ņikita un piebilst, ka ne mazāk svarīga esot bijusi iespēja papildināt savas angļu valodas zināšanas “Vērtīga bija arī pieredze - trīs nedēļas dzīvot vieniem pašiem bez vecākiem – pašiem celties un gatavot ēdienu, kā pieaugušiem cilvēkiem. Tas sākumā nebija viegli,” neslēpj Ņikita. “Protams, mums bija arī atpūta un brīvais laiks - ļoti daudz staigājam un iepazinām pilsētu, kas bija interesanta un ļoti atšķirīga no Liepājas. Tāpat mums bija veselas trīs ekskursijas uz skaistām un vēsturiskām vietām. Es noteikti ieteiktu piedalīties Erasmus+ praksē, jo tā ir iespēja iegūt zināšanas, darba pieredzi un arī atpūsties. Tā ir neaizmirstama pieredze, kura ir vajadzīga katram studentam,” pārliecināts ir Ņikita.
Kirils Ivanovs vēlas kļūt par stūrmani un gribējis doties Erasmus + praksē uz Kipru, lai apgūtu jaunas prasmes un uzlabotu angļu valodas zināšanas. “Kiprā es uzzināju daudz jauna. Redzēju, kā izskatās kapteiņa tiltiņš, iemācījos sasiet jūras mezglus, lai kuģi stingri pietauvotu ostā. Tā bija pirmā reize, kad es strādāju kopā ar jūrniekiem. Viņi man iemācīja strādāt komandā un daudzas jaunas prasmes. Es iemācījos krāsot kuģi un pareizi mazgāt to, kā arī stūrēt ar īstu stūri. Man visspilgtākā atmiņā no Kipras ir ceļojums atklātā jūrā kopā ar pasažieriem. Tur es sapratu, ko nozīmē patiesi strādāt par jūrnieku,” pauž Kirils. “Es biju ļoti apmierināts ar ekskursijām. Redzēju tik daudz skaistu vietu un uzzināju par Kipras kultūru no vietējiem iedzīvotājiem,” iespaidos dalās Kirils. “Studentiem, kuri gatavojas doties Erasmus+ praksē, vēlos ieteikt nekautrēties uzdot jautājumus. Cilvēki, kas tur strādā, ir tādi paši kā mēs. Arī viņi kādreiz bija studenti un saprot, ka mēs nezinām daudzus darba aspektus. Gribu ieteikt arī daudz fotografēt, lai saglabātu atmiņas. Tāpat iesaku nesēdiet istabā visas trīs nedēļas, bet doties apskatīt pilsētu un iepazīties ar vietējiem iedzīvotājiem. Viņi var pastāstīt daudz interesantu faktu par savu valsti. Esmu ļoti priecīgs, ka mana koledža sniedz šādu iespēju doties uz ārzemēm. Šo pieredzi atcerēšos visu mūžu,” ar ceļojumu ir apmierināts Kirils.
Topošais kuģu stūrmanis Demirs Safins atzīst, ka dalība Erasmus+ mobilitātē bijusi unikāla iespēja apmeklēt citu valsti un iegūt praktiskās zināšanas. “Es to izvēlējos tāpēc, ka šī programma man palīdzēja vairāk saprast par manu profesiju, uzlabot angļu valodas zināšanas un sagatavoja mani praksei jūrā,” norāda Demirs. “Kiprā pirmajā nedēļā es veicu dažādus palīgdarbus sausajā dokā (dry dock). Kuģim "SALONE" attīrījām no netīrumiem un gliemenēm, kuģa ķīli, kuru pēc tam noklājām ar aizsardzības ķimikālijām un nokrāsojām,” darba pienākumus prakses laikā raksturo Demirs. “Otrajā nedēļā devāmies uz ostu “Marina” un turpmākajās dienās krāsojām un mazgājām kuģa klāju. Prakses laikā esmu iepazinis kuģa aparatūru uz tiltiņa un kapteiņa Dmitrija uzraudzībā vadījis kuģi. Pēdējā nedēļā mēs mācījāmies vadīt buru jahtu, bijām kruīzā un organizējām BBQ vakaru. Pateicoties šiem darbiem, es uzzināju daudz jauna, pilnveidoju savas zināšanas un ieguvu jaunas prasmes. Es uzzināju vairāk par kuģa ierīcēm, par buru jahtām, iemācījos krāsot, darboties komandā un sadzīvot ar nepazīstamiem cilvēkiem, kā arī uzlaboju savas angļu valodas zināšanas, bet no darba brīvajā laikā mēs peldējām un makšķerējam,” stāsta puisis. “Visvairāk mani iespaidoja Kipras daba un ainavas, kuras agrāk biju redzējis tikai bildēs. Skaistie kalni, palmas, ūdenskritumi un gaiši zila jūra. Es pilnībā to redzēju daudzās ekskursijās uz Agia Napa pludmali, veco Romiešu amfiteātri, Kipras kalnos un vīna darītavā. Nākamajiem studentiem un pasniedzējiem, kuri gatavojas piedalīties Erasmus+, es iesaku būt atvērtiem pret citiem cilvēkiem un gūt maksimālu baudu no šī brauciena, jo šāda iespēja tiek piedāvāta ļoti reti. Es esmu ļoti priecīgs par šo braucienu, tas man sniedza labu pieredzi un es esmu ļoti pateicīgs organizatoriem, citiem studentiem, kas bija kopā ar mani, “ gandarījumu par braucienu neslēpj Demirs.
Kristians Grīnītis, kurš izvēlējies kuģu stūrmaņa profesiju, piedalījies Erasmus+ prakses mobilitātē, jo vēlējies iegūt kuģošanas pieredzi ārzemēs un iepazīt citu valsti. “Es nekad neesmu ceļojis tālu un Erasmus+ man deva šo iespēju. Kiprā es iemācījos “dry dock” zināšanas un kuģa vadīšanu,” stāsta Kristians. “Mobilitātes laikā es nokrāsoju kuģa korpusu un uzzināju par krāsas sajaukšanu ar epoksīdu. Palīdzēju piestiprināt stūres mehānismu. Man mācīja par negadījumiem, kas var notikt uz kuģa, un kā ar to tikt galā. Kapteinis mums mācīja par vēja virzieniem pirms gājām burāt. Es kapteiņa otra lielākā katamarāna “SAIL AWAY” mastā pacēlu Kipras karogu,” piedzīvotajā dalās Kristians. “Spilgtākie iespaidi saistās ar cilvēkiem, kurus satiku Kiprā. Es iepazinu cilvēkus no Spānijas, Portugāles, Francijas, Vācijas, Moldovas, Bulgārijas un vietējos iedzīvotājus. Kiprā bija ļoti skaista arhitektūra un daba, kādu nekad neesmu redzējis. Mans padoms, piedaloties Erasmus+, esiet aktīvi. Iespējas, kas nāks jūsu ceļā, kamēr studējiet ārzemēs, ir pārsteidzošas. Izbaudiet pieredzi cik vien iespējams. Tie ir vienreizēji dzīves ceļojumi, kurus parasti var baudīt tikai kā students, tāpēc izmantojiet to,” aicina Kristians. “Man Kipra ļoti patika! Es atbraucu mājās ar jaunām zināšanām un pieredzi. Vēlos teikt paldies Erasmus+ un Liepājas jūrniecības koledžai par doto iespēju,” pateicīgs ir Kristians.
Šajā projektā apmācībās piedalījās arī LJK personāls – direktora vietnieks administratīvajos jautājumos Jānis Džeriņš un vadošā projektu speciāliste Jekaterina Zalomova, kuri no 28.03.2022. - 01.04.2022. apmeklēja jūrniecības jomas uzņēmumus un iepazinās ar prakses iespējām šajos uzņēmumos. LJK pārstāvji apmeklēja gan sauso peldošā doku, gan katamarānu un katamarānu apkalpojošo kompāniju, gan kuģu apkalpju komplektēšanas kompāniju (kruinga kompāniju), kā arī kuģu un kuģošanas kompānijas.
Indra Grase
Liepājas Jūrniecības koledžas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Saistītās ziņas