Projektā studenti ārvalstīs apgūst gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās iemaņas

30.06.2022.

Erasmus+ Projekts 2019-1-LV01-KA103-060200

14

Liepājas Jūrniecības koledžas (LJK) studenti atgriezušies no jūras praksēm Igaunijā un teorētiskajām apmācībām Lietuvā, kas norisinājās Erasmus+ projekta personu mobilitātes Augstākā sektora ietvaros. Kopumā mobiltātē piedalījās deviņi studenti. Viens no tiem - Aleksandrs Meņšikovs piedalījās studiju mobilitātē Lietuvas Jūras akadēmijā, bet pārējie - Dmitrijs Dermenži, Raivo Mihaļovs, Jegors Šavšunovs, Romāns Kavraiskis u.c. devās prakses mobilitātē uz Igauniju. 
LJK vadošā projektu speciāliste Jekaterina Zalomova norādīja, ka projekta aktivitātes piedalījās gan studējošie, gan personāls un kopumā īstenotas visas 15 projektā plānotās mobilitātes. „Tika nostiprināta un paplašināta sadarbība ar augstākās izglītības iestādēm Lietuvā un Zviedrija, kā arī sociālo partneri Igaunijā veicinot visu iesaistīto iestāžu popularitāti starptautiskā un vietējā līmenī,” norāda J.Zalomova. „Projekts un organizētās mobilitātes palīdzēja palielināt kopējo interesi par Erasmus+ programmu un tās aktivitātēm arī studentu vidū, jo īpaši kas attiecas uz studējošo praksēm, jo projekta laikā tika turpināta iepriekšējā projektā nodibinātā ilgtermiņa sadarbība ar kruinga aģentūru Igaunijā (BALTCREW AGENCY OÜ), kas nodrošināja labu praksi studējošajiem uz starptautiskajos ūdeņos kuģojošiem tankkuģiem. Dažas mobilitātes tika ietekmētas Covid-19 pandēmijas izraisīto ierobežojumu dēļ, bet tika veiksmīgi īstenotas, kas sniedza labu pieredzi,” stāsta J.Zalomova.

Pēc atgriešanās jaunieši dalījās iespaidos par mobilitātē iegūto un piedzīvoto. Aleksandrs Meņšikovs 2020.gadā piedalījās trīs mēnešu studiju mobilitātē Lietuvas Jūras Akadēmijā, kur apguva kuģu vadīšanas prasmes. „Man bija interesanti iegūt jaunas zināšanas. Paskatīties kā notiek mācības citā izglītības iestādē. Sadarbībā ar manu koledžu viss bija kartībā. Prakses koordinatore savu darbu izpildīja augstā līmenī. Taču Lietuvas Jūras Akadēmijā bija daudz problēmu, kas saistītas ar mācību organizatorisko pusi. Trūka informācijas par lekciju laikiem, tāpēc dažkārt man bija jāprasa koordinatorei, kad būs lekcijas. Taču viņa lielu interesi par mani  neizrādīja un es pats prasīju pasniedzējiem, kad paredzētas lekcijas. Tāpat sanāca aizkavēšanās ar atzīmju izraksta saņemšanu no akadēmijas, kas aizkavēja manu došanos jūrā. 
Taču bija arī pozitīvi momenti - akadēmijā mēs strādājam ar simulatoriem. Mums mācīja ienākt ostā un iziet no tās. Visinteresantākais darbs bija pārgājienu pildīšana tieši tā, kā to dara stūrmaņi uz kuģa. Es vēlos pateikt paldies navigācijas un astronavigācijas pasniedzējiem. Viņi iedeva ļoti labi zināšanas, kas man noderēs nākotnē. Kā arī bija interesanti sazināties ar citiem Erasmus dalībniekiem un uzzināt kā notiek mācības viņu iestādēs. Man patīk uzzināt kaut ko jaunu, tāpēc, dzīvojot ārpus Latvijas, man bija interesanta katra mācību diena,” vēsta A.Meņšikovs un  citiem iesaka pārbaudīt visu, kas saistīts ar lekciju sarakstiem un atzīmēm, jo dažreiz tās tiekot pazaudētas. „Kopumā mobilitātē viss bija interesanti, bet COVID-19 pandēmija pasliktināja situāciju un es nevarēju apgūt visu mobilitātes laikā paredzēto un pasniedzējiem nācās man sūtīja darbus uz mājām,” atzīst jaunietis. 
 
Arī Romāns Kavraiskis ar kruinga aģentūras BALTCREW AGENCY OÜ atbalstu 2020.gadā trīs mēnešu kuģu mehāniķa praksi izgāja Igaunijā. „Es izlēmu piedalīties Erasmus+ praksē, jo gribēju uzzināt tik daudz, cik varu uzzināt par kuģa mašīntelpu un ieraudzīt visu realitātē. Sākumā domas par Erasmus+ stipendijas iegūšanas iespējām praksei bija neskaidras, jo par to neko nezināju. Taču, iegūstot informāciju, sapratu, ka tā ir milzīga palīdzība. Tā ir iespēja tiem, kas grib uzzināt kaut ko jaunu un praktizēties savā profesijā,” norāda R.Kavraiskis.
„Prakses laikā uzzināju daudz ko jaunu par mašīntelpu, kā apkalpot un pareizi izmantot mehānismus. Iemācījos siet dažādus mezglus. Taču visbiežāk es strādāju ar ceturto mehāniķi un pildīju viņa darbu. Prakses laikā arī iemācījos labāk runāt angļu valodā, jo uz kuģa bija starptautiska apkalpe. Visspilgtākie iespaidi man bija ar kolēģiem mehāniķiem, jo tie bija ļoti dažādi un interesanti cilvēki. Vienam no viņiem pat bija sava rokgrupa. Turklāt viņš ļoti daudz zināja par savu darbu un daudz ko stāstīja arī man. Pēc prakses man palikušas tikai labas atmiņas par aizvadītajiem četriem mēnešiem,” apmierināts ir jaunietis un piebilst, ka diemžēl viņam nav  izdevies ieraudzīt citas valstis, jo Covid-19 pandēmijas dēļ apkalpei bija jāpaliek uz kuģa.  
„Visiem vēlos sacīt, lai nebaidās izmēģināt sevi Erasmus+ projektos. Esmu pārliecināts, ka praktikants, kurš aizies Erasmus+ praksē paliks apmierināts ar gūto piededzi. Tā ir patiešām fantastiska izdevība pabūt citās valstīs un redzēt, apgūt ko jaunu,” pārliecināts ir R.Kavraiskis.

Savukārt Dmitrijs Dermenži, kurš mehāniķa iemaņas no 07.07.2020. līdz 06.11.2020. apguva Igaunijā, uz kuģa MTM Management, Tanker MTM TOKYO, kā mašīntelpas kadets, pastāstīja, ka jau iepriekš Erasmus+ programmas ietvaros esot bijis Spānijā, Malagā un Maltā. Tolaik vēl esot mācījos jūrskolā. Šīs programmas esot bijušas saturiskas un profesionāli noderīgas. Turklāt, devušas iespēju būt sociāli aktīvam studentu vidū, atceras D.Dermenži. Tāpēc jaunietis nolēmis pieteikties arī studiju praksei. „Igauņu kruinga kompānija ņēma vērā, ka es jau esmu piedalījies Erasmus+ programmā un atbalstīja manu turpmāko profesionālo izaugsmi. Pateicoties Erasmus+ programmai, kruinga kompānija pieņēma mani praksē,” stāsta jaunietis. 
„Mans darbs uz kuģa MTM Management, Tanker MTM TOK, bija saistīts ar mašīntelpas tehnisko līdzekļu apkopēm un to uzturēšanu darba kārtībā. Iemācījos pareizi, atbilstoši tehnisko līdzekļu aprakstiem, strādāt ar dažādām kuģa ierīcēm. Tā bija lieliska iespēja pielietot iegūtās teorētiskās zināšanas darbā uz kuģa. Iemācījos būt patstāvīgs un atbildīgs par savu darbu, ieguvu pārliecību par sevi. Guvu lielisku pieredzi dzīvojot internacionālā kolektīvā. Kuģis pabija daudzās pasaules ostās, tāpēc man bija iespēja pabūt vairākās valstīs,” par iegūto praksē stāsta D.Dermenži. „Erasmus+ programma paver milzīgu iespēju studentam pilnveidoties dažādās jomās.  Gūt praktisku iespēju būt sociāli aktīvam starp ārzemju studentiem. Erasmus+ programma ir liels finansiāls atspaids studentam apgūstot savu arodu. Studentiem iesaku būt aktīviem un piedalīties Erasmus + programmās, jo tas palīdz ne vien apgūt profesionālās zināšanas, bet arī būt sociāli aktīvam studentu vidū daudzās pasaules valstīs,” aicina D.Dermenži. 
 
Raivo Mihaļova prakses darba joma bija starpvalstu kuģniecība, kuģu vadīšana. Jaunietis trīs mēnešu praksi izgāja Igaunijā uz kuģis MV “MTM New Orleans”. „Mācoties Liepājas Jūrniecības koledžā, man tika piedāvāta iespēja piedalīties mobilitātē Erasmus+ programmā. Šī programma piedāvā ļoti lielas iespējas, sākot no aizbraukšanas uz ārzemēm, svešvalodu apguvi, finanšu palīdzību, citas kultūras iepazīšanu un beidzot ar jaunu kontaktu izveidošanu, personisko un profesionālo attīstību. Šī mobilitāte dod arī finanšu palīdzību, kura, kā visiem studentiem, ir ļoti svarīga,” atklāts ir R.Mihaļovs.
„Abas institūcijas - gan nosūtošā, gan uzņemošā - cieši sadarbojās un ļoti palīdzēja man, koordinējot manas darbības solis pa solim. Biju vienmēr nodrošināts ar nepieciešamo informāciju, kā arī padomiem,” jaunietis ir pateicīgs abām iestādēm par šo atbalstu. „Mobilitātes laikā esmu ļoti paaugstinājis savas profesionālās iemaņas kuģu vadīšanas jomā, kā arī attīstīju iemaņas, sadarbojoties ar ārvalstu speciālistiem. Esmu iemācījies komunicēt angļu valodā, jo lielākā darba daļa bija jāveic angļu valodā. Tagad man ir lielāka saprašana par to, ko es gribu un ko es varu. Prakse deva man iespēju attīstīt arī līdera iemaņas, par ko esmu pateicīgs gan uzņemošai institūcijai, gan kolēģiem, ar kuriem kopā strādāju,” stāsta jaunietis.
„Tā kā prakses laikā Covid-19 dēļ esmu uzturējies tikai uz kuģa, tad grūti teikt, ka esmu dzīvojis ārzemēs. Bet tomēr - esmu kuģojis dažādās valstīs, ieskaitot Āziju un Dienvidameriku. Globālās pandēmijas dēļ man nebija iespējas izkāpt uz sauszemes, bet esmu izmantojis iespēju parunāt ar cilvēkiem, kuri dzīvo tūkstošiem kilometru tālu no manas valsts,” atzīst R.Muhaļovs. „Mans vislielākais iespaids bija saistīts ar dabu un dzīvniekiem. Atrodoties Dienvidamerikā, esmu aplūkojis daudz vietējos dzīvniekus un putnus. Īpaši putni sagādāja pārsteidzošus iespaidus. Tagad pat ir doma sākt nodarboties ar ornitoloģiju,” teic puisis.
„Tiem studentiem, kuri vēlas piedalīties Erasmus+ programmā es varu ieteikt divus padomus. Pirmais ir sekmes. Ir jāmācās labi un apzinīgi. Ja studentam būs kāds parāds – iespēju piedalīties mobilitātē var pazaudēt. Otrais - angļu valoda. Angļu valodas zināšanas būs kā priekšrocība daudzās situācijās, satiekoties ar cilvēkiem ārzemēs. Par jūrniekiem pat nerunājot. Tiem angļu valoda ir obligāta, jo uz kuģa, kurš kuģo pa pasauli – viss ir angliski, sākot ar komunikāciju ar kolēģiem un beidzot ar papīriem un instrukcijām,” atzīst R.Mihaļovs.

Arī Jegors Šavšunovs 2020.gadā kā klāja kadets jūras praksi izgāja Igaunijā. Erasmus + programmas nosūtošā iestāde - Liepājas Jūrniecības koledža puisim piedāvājusi iespēju iziet praksi un uzlabot arī savas angļu valodas zināšanas, kas noderētu nākotnē strādājot savu darbu, stāsta J.Šavšunovs. „Meklējot prakses vietu, es to atradu kompānijā "Baltcrew agency" Igaunijā. Mani apmierināja visi kompānijas nosacījumi. Ar "Baltcrew agency" es sadarbojos jau otro reizi un man ir tikai labas domas par viņiem. Man patīk kompānijas attieksme pret studentiem, ka arī citiem jūrniekiem. Kad es atnācu pieteikties otrajā praksē, viņi man deva iespēju pat izvēlēties uz kura kuģa un ar kādu kapteini es gribu sadarboties praksē. No saviem virsniekiem es daudz ko iemācījos,” atzīst  J.Šavšunovs.
„Tā kā, tas bija mana otrā prakse šajā kompānijā, es jau zināju ko tieši no manis gaida. Es zināju kā notiek darba process, kompānijas politiku un savu darba grafiku. Darba laiks man bija sadalīts uz divām daļām. No 8.00 no rīta līdz 12.00 es strādāju uz klāja vai palīdzēju vecākajam kapteiņa palīgam. Pēc tam es biju uz tiltiņa lasīju manuālus, strādāju ar ECDIS un radariem. Centos pildīt visus virsnieka pienākumus. Daudz ko uzzināju par tanku mazgāšanu, kravas operācijām, dažādiem testiem utt. Arī strādāju ar trešo palīgu, LSA un FFE apkalpošanu,” par prakses uzdevumiem stāsta J.Šavšunovs un atzīst, ka dzīvojot ārpus Latvijas un strādājot kopā ar dažādu tautību cilvēkiem, ir lieliska iespēja uzlabot savas angļu valodas zināšanas un uzzināt citas valsts tradīcijas un kultūru. Vienas no spilgtākajām emocijām jaunietis piedzīvojis  atrodoties Āzijas valstīs, kur kultūra ļoti atšķiroties no Latvijas kultūras. 
„Manuprāt Erasmus + mobilitātes programma ir brīnišķīga iespēja uzlabot savas zināšanas angļu valodā un iegūt jaunu pieredzi, apskatīt pasauli.”
 Diemžēl mūsdienās apstākļi dažkārt nav labvēlīgi. Covid-19 ieviesa daudz grūtību un ierobežojumu. Bija brīži, kad cilvēkiem bija slikts garastāvoklis, jo neviens nezināja, vai būs iespējams aizlidot mājās pēc kontrakta beigām vai nē. Daži jūrnieki sēdējā uz kuģa līdz pat 10 mēnešiem, bet protams tā nav kompāniju vaina,” pārdomās dalās J.Šavšunovs.
 
Par projektu 
Erasmus+ AI sektorā - apmaiņa starp programmas valstīm (Nr. 2019-1-LV01-KA103-060200)
Erasmus+ projekta Nr.: 2019-1-LV01-KA103-060200
Projekta īstenotājs: Liepājas Jūrniecības koledža
 Projekta īstenošanas laiks: 2019.gada 01.jūnija līdz 2022.gada 31.maijam (36 mēneši)
 Projekta mērķis: Projekts tiek īstenots Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr. 1 (KA1) ietvaros Programmas valstīs, ar galveno mērķi veicināt un attīstīt LJK studējošo un personāla apmācību un prakses mobilitāti, starptautisko pieredzi, kā arī paplašināt un pilnveidot Liepājas Jūrniecības koledžas starptautisko sadarbību, sniedzot mobilitātes iespējas uz programmas valstīm.
Projekta plānotais finansējums: piešķirtais projekta finansējums 27 300, 00 EUR,izlietotais projekta finansējums ir 23 379 EUR (Eiropas Komisijas finansējums) un 4 765,00 EUR (Valsts budžeta finansējums).
 Mērķa auditorija: Liepājas Jūrniecības koledžas studenti un darbinieki.
 
Indra Grase
Liepājas Jūrniecības koledžas 
sabiedrisko attiecību speciāliste 

Rīgas Tehniskās universitātes

Liepājas Jūrniecības koledža

Tālr.: +371 63424880
Mob.: +371 29130491
kanceleja@ljk.lv
Uliha ielā 5, Liepāja, LV-3401
Pirmdien - Piektdien: 08.00 - 16.30