Uz pasaules jūrām no Liepājas

Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas Jūrniecības koledža (RTU LJK) aicina apgūt kuģu vadītāja, kuģu mehāniķa un loģistikas speciālista profesiju pilsētā, kurā piedzimst vējš.
 
RTU Liepājas Jūrniecības koledžas kuģu navigācijas tehnisko līdzekļu pasniedzējs Valdis Melnis nāk no jūrnieku dzimtas – ne tikai tētis un vectēvs bijuši jūrnieki, arī brālis un brālēns iet jūrā tāpat kā viņš. Valdis ir kapteinis kuģim, kas apkalpo naftas platformas. Vienu mēnesi viņš pavada jūrā, otru – koledžā pie saviem audzēkņiem, kurus nesauc par studentiem, bet gan kolēģiem. „Tā skolā pieņemts, un tāda brīva attieksme uzlabo gan attiecības starp pasniedzējiem un audzēkņiem, gan atvieglo mācību priekšmetu apgūšanu, jo, iespējams, nākotnē plecu pie pleca kopā būs arī jāstrādā uz viena kuģa vienā komandā. Kad savulaik pats mācījos jūrlietas, par tādu koleģiālu pieeju mācību procesam varēju tikai sapņot,” atzīst skolotājs, kura dzimtā ir Ogres puse.
Pasniedzējs Valdis Melnis: „Formastērpa nēsāšana disciplinē, vairo mūsu audzēkņu pašapziņu un ļauj viņus nemaldīgi atpazīt pilsētvidē.”


Zināšanas tieši no kuģa klāja
Liela priekšrocība RTU Liepājas Jūrniecības koledžas studentiem ir arī daudzo kapteiņu un kapteiņu palīgu skaits pasniedzēju vidū, kuri joprojām turpina strādāt jūrniecībā, daloties savās zināšanās un praktiskajā pieredzē. „Tas dod mūsu audzēkņiem iespēju ātri un nepastarpināti saņemt jaunāko informāciju par nozarē notiekošo, inovācijām un izmaiņām, ar kurām viņiem būs jāsaskaras, uzsākot patstāvīga darba gaitas. Pasaulē kuģi, tehnoloģijas un konvencijas mainās daudz straujāk nekā iespējams uzrakstīt jaunas mācību grāmatas, tādēļ maniem studentiem neatsveramas ir tās ziņas par modernizācijas jaunumiem un pēdējām tendencēm jūrniecības industrijā, ar kurām viņus iepazīstinu pēc katras atgriešanās no darba jūrā. Līdz ar to viņi jau ir soli priekšā saviem konkurentiem, kas ir ļoti būtiski, piedāvājot sevi darba tirgū,” atklāj Valdis Melnis.
 
Liepāja pievelk!
Ne tikai draudzīgā gaisotne mācoties jūrniecības koledžā, bet arī kompaktā, ar labu infrastruktūru, daudzveidīgām izklaides iespējām bagātā pilsētvide ir magnēts, kas pievelk Liepājai. „Atzīšos, ka Kurzemē ir ļoti skaistas meitenes, tādēļ es arī jau astoņpadsmit gadus esmu šeit,” smejas Valdis. „Varu apliecināt, Liepāja tiešām ir ērta dzīvošanai un izmaksās lēta pilsēta. Ļoti draudzīga jauniešiem kultūras un sporta aktivitāšu izvēles ziņā, jo no koledžas kopmītnēm gājiena attālumā atrodas gan peldbaseins un tenisa korti, gan teātris, koncertzāle un citas izklaides vietas pilsētas centrā, ļaujot iztikt bez sabiedriskā transporta pakalpojumiem un ietaupīt.”

Ceļš pretim kapteiņa uzplečiem
Lai gan pabeidzot Jūrniecības koledžu uzreiz nevar iegūt kapteiņa kvalifikāciju, mācības tajā ieliek nopietnu pamatu ceļā uz šo sapni, kļūstot par stūrmani. „Tālākais jau ir pašu absolventu rokās, ar kādu neatlaidību viņi virzīsies uz mērķi, bet, turpinot mācīties, ir iespējams kļūt par kapteini – mūsdienu izpratnē vīru, kurš vada visu komplicēto kuģa dzīvi, stūres ratam pat nepieskaroties. Izmantojot savus profesionālos kontaktus, koledžas pasniedzēji cenšas atrast labas prakses vietas saviem audzēkņiem. Tāpat koledža aktīvi iesaistās Erasmus+ studentu apmaiņas programmā. Laba motivācija nākt mācīties uz RTU Liepājas Jūrniecības koledžu ir arī atalgojums nākotnē, kas nozarē ir krietni augstāks nekā vidēji Latvijā, un droši varu teikt, apzinīgi strādājot savā arodā, mūsu absolventi saņems pat vairāk nekā valsts prezidents. Labā alga jauniešiem ļauj ātrāk kļūt finansiāli neatkarīgiem. Jūrniecībai attīstoties, pagātnē paliek mīts, ka jūrnieki pat pusgadu un ilgāk ir prom no mājām. Mūsdienās tā vairs nenotiek, un atšķirtība no saviem mīļajiem nav ilgāka par vienu diviem mēnešiem, nepārsniedzot pusgadu kalendārā gada laikā.” Nākt mācīties uz RTU Liepājas Jūrniecības koledžu var arī meitenes, jo jūrniecības industrijā daiļā dzimuma pārstāvju skaits gadu no gada pieaug. Valdim Melnim darba gaitās nācies satikt sievieti kapteini, un viņš atzīst, ka sadarbība bijusi ļoti konstruktīva un profesionāla. Tiem, kuri domā par jūrnieka profesijas izvēli, jāatceras, ka tajā būs vairāk praktiskas darbošanās un tāpat kā armijā nepieciešama psiholoģiskā noturība, lai varētu izturēt garās naktsmaiņas un mierīgi pārvarēt sliktos laikapstākļus jūrā, kas nav retums. „Es nevēlētos ieteikt jauniešiem padziļināti mācīties kādu konkrētu priekšmetu, taču mudinātu viņus daudz strādāt ar sevi, lai spētu kontrolēt savas emocijas, tikt galā ar mirkļa vājumu, dusmām, atšķirtības sajūtu no mājām. Uz kuģa jāprot uzvesties atbildīgi, jo jūra kļūdas nepiedod. Tomēr par jūras dzīves neērtībām tiksiet dāsni atalgoti, tādēļ Latvijas jūrniecības pamatlicēja Krišjāņa Valdemāra vārdiem aicinu: „Latvji, brauciet jūriņā, krājiet zeltu pūriņā!”, un Liepāja ir ļoti laba vieta, no kurienes sākt.”

Rīgas Tehniskās universitātes

Liepājas Jūrniecības koledža

Tālr.: +371 63424880
Mob.: +371 29130491
kanceleja@ljk.lv
Uliha ielā 5, Liepāja, LV-3401
Pirmdien - Piektdien: 08.00 - 16.30