Jūrskolas kuģu mehāniķi atgriezušies no prakses Sicīlijā

17.12.2019.

Erasmus+

Jaunieši prakses laikā remontēja nelielus kuģus un laivas.

No 2019. gada 13. līdz 26.oktobrim četri Jūrskolas kuģu mehāniķu programmas audzēkņi, izmantojot Erasmus+ projekta “LJK audzēkņu prakse kuģu mehānikā un apmācība drošībā uz ūdens” sniegtās iespējas, izgāja praktiskās apmācības Sicīlijas jahtu un katamarānu nomas uzņēmumā “Spartivento Group SRL” Itālijā. Darbs notika piestātnē un jūrā uz uzņēmuma jahtām, katamarāniem un neliela izmēra kuģiem. Liepājas Jūrniecības koledžas projektu koordinatore Kristīne Zariņa pastāstīja, ka audzēkņi, pielietojot kuģu mehāniķa darbā izmantojamos instrumentus, remontēja nelielus kuģus un laivas, kā arī strādāja ar remontdarbu dokumentāciju un veica citus uzdevumus. “Jaunieši, prakses laikā apguva un pilnveidoja kuģu remontēšanas prasmes, tādējādi gūstot praktisko pieredzi jūrniecībā, kas noderēs viņu turpmākajā karjerā,” teica K. Zariņa. Lai varētu doties praksē uz Sicīliju jauniešiem bija jāatbilst noteiktiem kritērijiem un jāiztur konkurss. Pretendentiem bija jābūt labām sekmēm mācībās, to skaitā labām zināšanām angļu valodā, kas ir galvenā saziņas valoda prakses uzņēmumā. K. Zariņa norādīja, ka dalībniekiem ceļa un vietējā transporta izdevumi, ēdināšanas un izmitināšanas izmaksas, kā arī apdrošināšana tika segta no projekta līdzekļiem. Tapāt jauniešiem tika izmaksāta kabatas nauda. Sicīlijā jauniešus sagaidīja mobilitātes uzņemošā iestāde un organizators Associazione Artistica Culturale "A Rocca".

Pēc atgriešanās no Sicīlijas Vasilijs Madars Ivanovs pastāstīja, ka  projektā vēlējies piedalīties jau pirmā kursā, taču tad nav bijis ne laika, lai iesniegtu dokumentus, ne atbilstoša projekta, vai arī pašam nav bijušas pietiekami labas atzīmes. Taču beidzot visi kritēriji esot izpildīti un puisis varējis piedalīties konkursā un pretendēt uz vienu no četrām vakantajām vietām. “Piedaloties projektā, ieguvu pieredzi darbā uz jahtām, saņēmu daudz padomu, kā rīkoties un ko iesākt, ja uz tām notiek kādas problēmas un kā tās risināt, kā arī ieguvu jaunus draugus Itālijā. Spilgtākie iespaidi par Itāliju: tur ir ļoti silts un itāļi ir ļoti draudzīgi un izpalīdzīgi. Vienīgā lieta, pie kuras nevarēju pierast, ir tā, ka vietējie autovadītāji, salīdzinot ar autovadītājiem Latvijā,  neievēro satiksmes noteikumus.
   Citiem jauniešiem, pirms došanās uz kādu valsti, es ieteiktu noskaidrot pāris vietējās frāzes un tautas ieradumus, jo man bija šoks, ka itāļi katru dienu ēd pastu un, ka visi veikali nestrādā no vieniem dienā līdz četriem pēcpusdienā. Vēl ieteiktu, braucot praksē, noskaidrot, cik maksā ēdiens konkrētajā valstī, un, vai nav izdevīgāk paņemt kaut ko līdzi no Latvijas. Kā arī, ja ir jebkāda veida alerģijas, par to brīdināt prakses vadītāju. Noteikti ieteiktu izvērtēt laiku, kad piedalīties projektā, jo tomēr tiek kavētas mācības. Uzskatu, ka tas man personīgi nebija ļoti labi, taču pozitīvi ir tas, ka ieguvu pieredzi un jaunus draugus.” 

Arvis Valkovskis vēlējies piedalīties Erasmus+ prakses mobilitātē un doties uz Sicīliju, jo gribējis iepazīt citu tautu kultūru un dziļāk izprast savu izvēlēto profesiju, kā arī iemācīties jaunas prasmes. “Man patika tas, ka gan nosūtošās, gan uzņemošās puses pārstāvji bija ļoti pretimnākoši un izpalīdzīgi. Mēs viegli atrisinājām problēmas, kuras radās. Ātri sapratāmies un neradās nekādi konflikti. Būdams Itālijā, es iepazinu vietējo kultūru, dabu un nogaršoju itāļu ēdienus. Prakses laikā darba apjoms bija samērā neliels, jo bija sezonas beigas. Taču es sapratu, cik daudz darba jāiegulda, lai jahtas izremontētu un varētu palaist atpakaļ jūrā.  
Man vislabāk atmiņā palika viņu tīrā un dzidrā jūra. Toties pati pilsēta nebija īpaši tīra. Taču man patika, cik vienkārši viņi attiecas pret lietām ikdienā. Sicīlieši neuztraucas par to, par ko mēs parasti ikdienā nervozējam. Savukārt itāļu ēdiens man šķita vienmuļš un parasts - tikai makaroni vai pica, retu reizi bija arī kaut kas eksotiskāks.
Šo programmu es ieteiktu visiem, kuri cenšas iepazīt citu valstu kultūru, ēdienus vai arī vienkārši meklē veidu, kā pilnveidot savas praktiskās zināšanas. Pieredze, ko var gūt Erasmus+ programmā, ir tā vērta un noteikti ir jāpiedalās, ja ir tāda iespēja.”

Maksims Dimcuks izvēlējies piedalīties Erasmus+ projektā, jo gribējis iegūt praktisku pieredzi un iepazīt Itāliju. “Par praksi un par aizvadītajām divām nedēļām Itālijā man palikušas tikai labas domas un atmiņas. Prakses laikā uzzināju daudz jauna par jahtām, kā tās apkalpot un novērst bojājumus. Man iemācīja siet dažādus jūrnieku mezglus, taču lielākoties mēs darījām parastus darbus un tīrījām laivas. Konkrēti Sicīlija man ne visai iepatikās, jo ciems, kurā dzīvojām, bija neliels un bija maz vietu kurp doties. Arī sabiedriskais transports bija neērts. Bet, protams, man iepatikās Itālijas siltais klimats. 
Vēlos visiem pateikt, lai nebaidās izmēģināt sevi Erasmus+ projektos. Esmu pārliecināts, ka jaunieši, kuri tajos piedalīsies paliks apmierināti. Tā patiešām ir fantastiska izdevība pabūt citās valstīs un redzēt ko jaunu.”

Artūrs Korjagins izvēlējos piedalīties Erasmus + projektā, jo gribējis uzzināt un iemācīties ko jaunu saistībā ar savu topošo profesiju - kuģa mehāniķis. “Vēlējos iepazīt Sicīliju, jo biju redzējis daudz filmu par to. Tāpēc man likās interesanti, apciemot tās vietas, kuras biju redzējis tikai filmās. 
Par uzņemošo organizāciju – Associazione Artistica Culturale "A Rocca", neko iepriekš nebiju dzirdējis. Kad iepazinu šos cilvēkus, izrādījās, ka tie ir ļoti laipni un atsaucīgi. Viņi palīdzēja mums atrisināt dažādas problēmas un jautājumus, kuri radās prakses laikā. 
Biju mazliet vīlies par prakses darba apjomu, jo biju gaidījis, ka mēs katru dienu smagi strādāsim un būs kaut kas jauns. Tomēr darbs izrādījās ļoti viegls un neprasīja lielu piepūli. Tas bija tādēļ, ka bija sezonas beigas un jahtu nomas apgrozījums nebija tik liels kā vasarā. Lai vai kā, nelielu pieredzi no šī projekta es guvu – apskatīju dažādas jahtas, katamarānus un to mehānismus, piedalījos un vēroju pietauvošanās procesu, kā arī iemācījos salikt buru.
Visvairāk biju pārsteigs par to, cik sicīlieši izrādījās dzīvespriecīgi, laipni un saprotoši. Bija sajūta, ka viņiem nav nekādu problēmu un viss dzīvē ir izdevies. Sicīlieši izrādījās ļoti vienkārši un bezrūpīgi. To varēja noprast arī pēc mašīnu variācijām uz ielām. Pēc pāris dienām Sicīlijā es jau varēju atpazīt visas mašīnas, kas brauca man garām. Ēdiens Sicīlijā nebija daudzveidīgs – pica, makaroni, kartupeļi un gaļa. Man ļoti patika Sicīlijas arhitektūra un iekštelpu stils.
Viennozīmīgi aicinu ikvienu piedalīties šajos projektos, lai uzzinātu ko jaunu un iepazītu citu valsti un kultūru. Katram, kurš piedalās šajā projektā, vajadzētu uzrakstīt nelielu plānu, kur vēlās aizbraukt un ko apskatīt, jo laiks paskrien nemanot un man bija palikušas daudzas vietas, kuras gribēju, bet nepaguvu apmeklēt.” 
 
Indra Grase
Liepājas Jūrniecības koledžas
sabiedrisko attiecību speciāliste

Rīgas Tehniskās universitātes

Liepājas Jūrniecības koledža

Tālr.: +371 63424880
Mob.: +371 29130491
kanceleja@ljk.lv
Uliha ielā 5, Liepāja, LV-3401
Pirmdien - Piektdien: 08.00 - 16.30